نیازمندی‌ های رایگان
نیازمندی‌ های رایگان

وکیل خوب کیست؟

وکیل خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ چطور یک وکیل متخصص پیدا کنم؟ وکیل پایه یک بهتر است یا پایه دو؟ چه نوع وکلایی داریم؟ در این مطلب سعی کردیم به همه‌ی این سوالات پاسخ دهیم.

اینجاست که سوالاتی برای شما مطرح می‌شود: وکیل خوب کیست؟ وکیل خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ چطور یک وکیل متخصص پیدا کنم؟ وکیل پایه یک بهتر است یا پایه دو؟ چه نوع وکلایی داریم؟

در این مطلب سعی کردیم به همه‌ی این سوالات پاسخ دهیم. با خواندن این مقاله متوجه می‌شوید که یک وکیل خوب چه ویژگی‌هایی دارد و باید دنبال چه وکیلی بگردید.

 

وکیل خوب

وکیل چه کسی است؟

وکیل یا نماینده یا جانشین کسی است که از طرف شخص دیگری حقوقی یا حقیقی برای عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.

در چه مواردی به وکیل نیاز خواهیم داشت؟
برخی از مواردی که وکیل قادر است در حل شدن آن‌ها کمک بسیاری به ما کند عبارتند از:

مشاوره خانواده

اگر در ارتباط با خانواده و ازدواج به مشکلی برخورد کرده باشید و قصد پیگیری موضوع از طریق قانون را داشته باشید، کمک یک وکیل خوب و مناسب می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. یک وکیل خوب می‌تواند با در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی و موثر در ارتباط با قوانین پیرامون مشکل شما، شما را نسبت به هرچیزی آگاه سازد.

مهری
گرفتن مهریه یکی از حقوق قانونی و شرعی زنان است و برای گرفتن آن الزاما نیاز به طلاق نیست. اگر به دنبال گرفتن مهریه باشید بی تردید به وکیلی برای این کار نیاز پیدا خواهید کرد تا با کمک گرفتن از قانون در این زمینه شما را همراهی کند.وکیل .خوب باید به آخرین تغییرات در قانون و رویه قضایی آگاه باشد و بر راه‌های اجراییه ثبتی و راه دادخواست قضایی مشرف باشد

طلاق

طلاق نیز از آن دسته اموری است که برای انجام آن داشتن یک وکیل طلاق خوب الزامی است. با کمک یک وکیل طلاق شما قادر خواهید بود تمام حقوق خود را پس از طلاق بدست آورید و در امور دیگری که مربوط به پس از طلاق هستند، همچون مهریه و یا حق حضانت با طرف مقابل خود به توافق رسیده و یا به کمک قانون آن‌ها را بدست آورید.

نفقه زن

نفقه نیز از دیگر حقوق قانونی زنان می‌باشد. تمام مردان در قبال همسر خویش وظایفی دارند و پرداخت نفقه از لحاظ قانونی یکی از وظایف مردان نسبت به زنان است که در قبال آن مسئولند. پس اگر مردی این مسئولیت را نپذیرد، زن می‌تواند با داشتن یک وکیل خوب این موضوع را از طریق قانونی پیگیری کند.

طرح دعوی نفقه هم از نظر حقوقی و هم کیفری قابل مطالبه است. منظور از کیفری راهکاری قانونی است که برای مجازات فرد مجرم درنظر گرفته شده است. روش کیفری مستلزم وجود شرایطی است که مطمئنا یک وکیل خوب و متخصص می‌تواند به .شما نشان دهد که کدام راه مناسبتر است و راه اشتباه که مستلزم هزینه و انرژی ست برای شما درنظر نگیرد

حضانت فرزندان

پس از طلاق مشکل بزرگی بر سر حضانت کودکان پیش خواهد آمد که اگر این موضوع به صورت توافقی حل نشود نیازمند به داشتن وکیلی ماهر در این زمینه خواهد بود. تا شما را به چیزی که دنبالش هستید برساند.

ارث و میراث

وکیل ارث کسی است که با داشتن آگاهی کامل نسبت به قوانین پیرامون ارث و میراث و انحصار ورثه، می‌تواند افراد را در گرفتن ارث و میراث خود و یا ثبت و رسمی کردن آن‌ها یاری کند. داشتن یک وکیل خوب در امور ارث و میراث بسیار مهم می‌باشد.

امور چک سفته

در هنگام پیش آمدن هرگونه مشکلات مالی و یا برگشت خوردن چک، وکیلی که تسلط کامل به امور چک و سفته داشته باشد می‌تواند به کمک شما آمده و مشکل شما را به خوبی از طریق قانون حل کند.یک وکیل خوب و متخصص باید از آخرین قوانین چک و سفته آگاه باشد و بتواند در خصوص چک که راه‌های کیفری، حقوقی و اجراییه ثبتی وجود دارد با توجه به شرایط پرونده .بهترین راهکار را به موکل نشان دهد

حکم تخلیه

شاید برای شما مشکلی ملکی پیش آمده باشد و طریقه پیگیری آن از طریق قانون را به خوبی و درستی ندانید. وکیلی که در زمینه املاک اطلاعات کافی داشته باشد می‌تواند کمک بزرگی به شما در این زمینه باشد تا در اسرع وقت مشکل خود را برطرف کرده و یا در صورت لزوم حکم تخلیه ملک را بگیرید. یک وکیل خوب و مجرب باید موانع احتمالی در اجرای حکم تخلیه را به موکل گوشزد کند و از پیش برای رفع آن موانع گام بردارد.

ضرب و جرح

ضرب و جرح جزء دعاوی کیفری محسوب می‌شود و بهتر پس از صورت گرفتن ضرب و جرح بین دو نفر، هر دو طرف وکیل بگیرند. وکیل با داشتن اطلاعات کافی در زمینه جرم و مجازات‌ها می‌تواند کمک عظیمی به شما کند.

جرایم سایبری

این روزها جرایم سایبری بسیار بیشتر از پیش رخ می‌دهند و برای پیگیری و شکایت از متخلفان بهترین کار گرفتن وکیلی خوب و آگاه نسبت به تمام جرایم و مجازات‌هایشان است.

کلاهبرداری و خیانت در امانت

دعاوی کلاهبرداری و خیانت در امانت از جرایم کیفری مهمی است که مجازات حبس دارد و در صورتی که متهم باشید و بیگناه در معرض اتهام قرار گرفته باشید، نیاز به یک وکیل خوب دارید تا به درستی از شما دفاع کند. وکیلی متخصص که دارای تجربه در این قبیل پرونده‌ها باشد، زیرا نجات متهم در این قبیل پرونده‌ها نیاز به ریزبینی، خلاقیت، جامع نگری و ذکاوت دارد.

همچنین در صورتی که شاکی باشید برای سرعت بخشی به رسیدگی در پرونده و همچنین برای پرهیز از اشتباهات رایج افراد غیر وکیل نیاز به یک وکیل متخصص و خوب دارید، زیرا عدم توجه به ارائه برخی نکات و برخی مدارک در محضر دادگاه که ممکن است به چشم فرد مهم نباشد و برعکس اشاره به نکات غیرضروری که صرفا موجب اطاله و اثرگذاری منفی روی ذهن قاضی میگردد و ممکن است شکایتتان بی نتیجه بماند.

همچنین عدم آگاهی افراد نسبت به نتیجه یک دعوی کیفری مانند کلاهبرداری و خیانت در امانت و طرح اشتباه دعوی کیفری صرفا موجب اتلاف وقت و هدر رفتن انرژی زیاد در شما می شود و نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت اینجا نقش یک وکیل خوب و متخصص روشن می گردد که اگر دعوی شما شرایط لازم برای طرح شکایت کیفری کلاهبرداری و خیانت در امانت را ندارد راه حقوقی دیگری به شما پیشنهاد دهد و شما را بیهوده درگیر نسازد.

 

چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟

جهت مشاوره با جناب حسین ادیب حالا با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۸۴۲۶۷۶۳

۰۹۹۱۷۳۳۴۶۷۳

انواع وکیل

وکیل انواع مختلفی دارد که هرکدام در امور مربوط به خودشان مهارت دارند. همچنین شغل وکالت نیز مثل سایر صنف‌ها دارای دسته‌بندی‌ها و درجاتی است که در ادامه آن‌ها را برای شما مشخص می‌کنیم.

وکیل دادگستری یا قضایی

به وکیلی گفته می‌شود که پروانه وکالت داشته و به همین علت حق وکالت از اشخاص را در دادگاه‌ها و سایر مراجع قضایی دارد. برای اینکه شخصی بتواند وکیل دادگستری شود، باید در رشته حقوق تحصیل کرده و پس آن با قبولی در آزمون وکالت، از کانون وکلای دادگستری یا مرکز امور وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، پروانه وکالت دادگستری دریافت کند.

وکیل اداری
به هر شخصی گفته می‌شود که به موجب یک قرارداد وکالت اداری (که ممکن است دست نویس باشد یا در دفاتر اسناد رسمی امضا شده باشد) وکیل کاری شخصی شده است تا در ادارات مختلف، کار‌های اداری شخص دیگری را انجام دهد. توجه داشته باشید که اولا، وکیل اداری می‌تواند هر شخصی، با سواد یا بیسواد، با هر نوع تحصیلات و هر سابقه‌ای باشد و هیچ مجوز یا ویژگی خاصی در وکیل اداری مورد نیاز نیست.

دوما، وکیل اداری صرفا حق مراجعه به ادارات را دارد و به هیچ وجه حق وکالت در مراجع قضایی، ارائه مشاوره حقوقی، مداخله در کار‌های قضایی و دفاع از موکل در دادگاه را ندارد و همانطور که گفته شد، در صورت مداخله در این امور وفق قانون وکالت مورد مجازات قرار خواهد گرفت.

 

وکیل پایه یک دادگستری

وکلای پایه یک دادگستری بهترین و مجرب‌ترین نوع وکلا از حیث تجربه و سلسله مراتب در بین انواع وکلا هستند. وکیل پایه یک دادگستری برای اینکه بتواند به این درجه در حرفه خود برسد باید:

حداقل دارای مدرک لیسانس در رشته حقوق باشد.
در آزمون دشوار و طاقت فرسای «وکالت» شرکت کرده و از بین ده‌ها هزار نفر پذیرفته شده باشد.
صلاحیت عمومی، اخلاقی و مذهبی او بر اساس استعلامات مختلف تایید شده باشد.
دوره دشوار کارآموزی وکالت و تکالیف مختلف آن را که حدود دو سال است سپری کرده باشد.
دوره وکالت پایه دو دادگستری را تمام نموده باشد. (فقط وکلای ماده ۱۸۷)
آزمون‌های متعدد تشریحی و مصاحبه‌های علمی (موسوم به اختبار) را با موفقیت پشت سر گذرانده باشد.
افرادی که بتوانند این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارند، در نهایت درجه «وکیل پایه یک دادگستری» را دریافت می‌نمایند. وکلای پایه یک می‌توانند در تمامی محاکم حقوقی و کیفری، در تمام دادگاه‌ها و در تمام مراحل مختلف رسیدگی قضایی شرکت کرده و هیچ محدودیتی برای پذیرش وکالت افراد یا شرکت‌ها ندارند.

وکیل پایه ۲ دادگستری

وکلای پایه دو دارای اختیارات محدودتری هستند. وکیل پایه دو صرفا حق شرکت در محاکم کیفری را دارد که به جرم‌های تعزیری مستوجب حبس کمتر از ۱۰ سال و شلاق و جزای نقدی و اقدامات تامینی رسیدگی می‌کنند. همچنین، اختیارات وکیل پایه دو در محاکم حقوقی نیز محدودتر است. وکیل پایه دو صرفا می‌تواند در محاکم حقوقی با خواسته کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال و یا در پرونده‌هایی با خواسته غیر مالی (به استثنای دعاوی مربوط به اختلاف در اصل نکاح، اصل طلاق، اثبات و نفی نسب) پرونده قبول نموده و وکالت انجام دهد.

نکته مهم اینست که صرفا وکلای مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضائیه پس از گذراندن دوره کارآموزی و پیش از رسیدن به درجه وکالت پایه یک دادگستری، پروانه وکالت پایه دو را دریافت می‌کنند و وکلای کانون وکلای دادگستری، مستقیما پس از طی دوره کارآموزی، وکیل پایه یک شناخته می‌شوند.

ویژگی‌های وکیل خوب

وکیل امانت‌دار

وکیل هم مثل پزشک محرم اسرار است و ممکن است به سبب ماهیت شغلی خود با واقعیت‌ها و اسرار زیادی از سوی موکلین خود روبه رو شود که اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌نماید که اسرار را به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی فاش نکند.

وکیل متخصص

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک وکیل خوب را می‌توان تخصص او دانست. امروزه تمام کار‌ها تخصصی‌تر شده و کیفیت خدمات قابل ارائه در تمام رشته‌های علمی، به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده است.

همواره می‌بینیم که مردم در مواجهه با بیماری و کسالت‌های جدی، به دنبال پزشک متخصص یا فوق تخصص می‌گردند. همین موضوع در مسائل دیگر هم قابل مشاهده است.

با این حال، متاسفانه وکالت که حرفه‌ای بسیار دقیق و پیچیده محسوب می‌شود در ایران به شکل عمومی و غیر تخصصی انجام می‌شود. پس یکی از مهم‌ترین معیار‌هایی که در انتخاب یک وکیل خوب باید لحاظ شود، تخصص و آگاهی علمی او در همان موضوع است.

وکیل باتجربه

چه بسیار وکلایی که به دلیل تجربیات متعدد در پرونده‌های حقوقی با یک موضوع خاص، راه حل‌هایی برای مشکلات حقوقی شما می‌شناسند که وکلای دیگر از آن بی خبر هستند.

درست است که شناسایی تجربه یک وکیل با ابزار‌های سنتی مشکل است، اما شما باید با مقایسه کردن و پرس‌وجو، وکیل باتجربه در حوزه‌ی مورد بررسی را پیدا کنید.

وکیل صادق و درستکار

صداقت و راستگویی، تاثیر بسزایی در پیشرفت و ارتقای شغلی دارد، صداقت در این حرفه هم از مهمترین اصول کاری است. یک وکیل صادق و درستکار فقط به فکر حق‌الوکاله‌ی خود نبوده و موکل را بی‌خودی درگیر پروسه‌های طولانی و وقت‌گیر نمی‌کند.

وکیل خوب باید در کمال صداقت و البته تخصص و تجربه بتواند درصد موفقیت را به میزان تقریبی تخمین بزند بدیهی ست که نمی‌تواند پیروزی در پرونده را تضمین کند، زیرا تضمین یک تخلف انتظامی ست، اما یک وکیل متخصص می‌تواند بر حسب علم و تجربه اش میزان حدودی موفقیت شما را اعلام کند تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

وکیل با روابط‌ عمومی قوی

وکیلی که دارای قدرت برقراری ارتباط سریع و موثر با سایرین باشد، احتمال موفقیت بیشتری را در کار خود رقم می‌زند. از سویی، وکیل دارای ارتباطات قوی به شبکه‌ای از دوستان و همکاران خود دسترسی دارد که می‌تواند با مشورت و کسب نظر تخصصی از آن‌ها، از تجربیاتشان در پرونده‌های مشابه نیز استفاده کند. از سویی دیگر، چنین شخصی توانایی بیشتری در برقراری ارتباط موثر و انتقال نظر و استدلال خود به قاضی و کارمندان قضایی دارد و احتمالاً راحت‌تر می‌تواند حقیقت را به اثبات برساند.

با توجه به این ویژگی‌ها می‌توانید بهترین وکیل را برای کار‌های حقوقی خود انتخاب کنید.

وکیل خوب

حسین ادیب وکیل پایه یک دادگستری

سابقه ده سال وکالت در انواع پرونده‌های حقوقی و کیفری و خانواده
سه سال سابقه تدریس در دانشگاه رشته حقوق
درحال حاضر:
مدیر حقوقی انجمن ورزش و پایش هندبال پایتخت
وکیل و مشاور حقوقی شرکت پردازش اطلاعات مالی
وکیل و مشاور حقوقی مشاور مدیرعامل شرکت سبدگردان ارمان اقتصاد
وکیل و مشاور حقوقی فروشگاه هانت شاپ
“وکالت در زمینه‌های مختلف و همچنین مشاوره‌های حقوقی و تنظیم تخصصی قرارداد‌ها در دفتر وکالت حسین ادیب “
جهت مشاوره با جناب حسین ادیب، وکیل پایه یک دادگستری کلیک کنید.

همین حالا با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۸۴۲۶۷۶۳

۰۹۹۱۷۳۳۴۶۷۳

vakil.adib@

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب مراجعه کنید.

adibvakil.com

چگونه وکیل خوب پیدا کنیم؟

تهران، ضلع شمال شرقی، تقاطع مطهری و میرزای شیرازی، پلاک ۲۱۱، واحد ۸

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *