نیازمندی‌ های رایگان
نیازمندی‌ های رایگان

تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای سنتی

در طول تاریخ کار، زندگی و تفریح سه رکن اساسی زندگی بشر بوده است. روش کار، زندگی و تفریح سنتی بشر، با ورود فناوری اطلاعات و ارتباطات و کاربردهای آن، در حال تغییر اساسی است، از تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای سنتی استفاده می شود. امروزه بشر به دنبال انجام بسیاری از فعالیت­های روزمره خود از جمله تجارت، ارتباطات، آموزش و حتی سرگرمی در فضای مجازی است. ساز و کارهای فضای مجازی هر روز بر اساس توسعه و گسترش کمی و کیفی فناوری­های نوین سخت ­افزاری، نرم­ افزاری، ارتباطی و ارتباطات اجتماعی باعث افزایش دانایی انسان عصر حاضر شده و زمینه تغییرات زیادی را در امور زندگی مردم به وجود آورده است.

 

تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای سنتی

تکنولوژی اطلاعات

اکوسیستم- تکنولوژی اطلاعات، روش کارکرد افراد،سازمانها و دولت ها را دگرگون کرده و امور اقتصادی و اجتماعی و حتی طرز تفکر مردم را تغییر داده است. آموزش، بهداشت، صنعت و تولید، تجارت، بانکداری، خدمات و حتی نحوه گذراندن اوقات فراغت همه تحت تاثیر آثار و تغییرات این تکنولوژی قرار گرفته اند. تکنولوژی اطلاعات باعث ایجاد مشاغل جدید، صنایع نوین و خلاقیتهای پیاپی شده است.

از طرف دیگر در عصر بمباران اطلاعاتی و روند سریع جهانی شدن همراه با حرکت سریع سازمانها به سمت دانایی محوری بسیاری از سازمانها و شرکتها ناگزیرند به منظور ایجاد توان رقابتی توجه ویژه ای به نشر هرچه بهتر و بیشتر تولیدات وکالاهای خود از طریق فناوری اطلاعاتی و تکیه بر فضای سایبرنتیک معطوف دارند.

کشورهای در حال توسعه برای عبور از مرحله تولید سنتی و رسیدن به تولید انبوه فرآیند دشواری در پیش رو دارند بیش از هر چیز سازمانها و کارخانه­ های صنعتی به دلیل کمبود وقت کارکنان و نیاز به انطباق آنها با تغییرات جهانی نیازمند استفاده از روشهای جدید و آشنایی با دنیای مدرن از طریق فضای سایبرنتیک هستند و از راهکارهای تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای سنتی استفاده می کنند.

اهمیت فرایند تجارت الکترونیکی

از طرفی نیاز روز افزون سازمان ها به تکنولوژی جدید و فرایندهای سازمانی متغیر باعث شده است فرایند تجارت الکترونیکی اهمیت بسیارداشته باشد. تا چند دهه قبل تجارت منحصر به روش متعارف و سنتی بود اما با گذشت زمان و توسعه شبکه جهانی اینترنت همراه با شتاب گرفتن تغییرات در سازمانها و تغییر شکل و ساختار فضای اقتصاد جهانی لزوم روی آوری به روشهای جدیدی که به صرفه جویی در زمان و هزینه ها منجر شود احساس می­شود. یکی از مهمترین دغدغه­ های متولیان پیاده­ سازی سیستمی مناسب برای ارائه تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای سنتی در سازمان بوده است تا بتوان به پشتوانه آن بیشترین بهره را از زمان و هزینه صرف شده به دست آورد.

 

رقابت و ایستادگی در مقابل رقبا

از دیگر سوی در عرصه تجارت، رقابت و ایستادگی در مقابل رقبا، امری اجتناب ناپذیر است. مؤسسات بازرگانی برای بقای خود تلاش می­کنند و به منظور رقابت از ابزارهای گوناگونی بهره می­گیرند. با عنایت به تغییرات بازار در سالهای اخیر و تغییر شرایط از تولید محور به مشتری محور، در حال حاضر مصرف کنندگان بازیگر اصلی بازار کالاها و خدمات محسوب می­شوند و شناخت اندیشه، عقاید، ارزشها، نگرش­ها، باورها و نیازهای آنها، امری ضروری به نظر می­رسد.

 

خواسته­ های متعدد مصرف­ کنندگان

با تکیه بر این شناخت، تولید بهینه کالاهای فعلی، اطلاع از ویژگی کالاهای مورد نیاز مصرف­ کنندگان و بالاخره خلق محصولات متنوع براساس خواسته­ های متعدد مصرف­ کنندگان، امکان پذیر خواهد بود و موجب موفقیت و کامیابی مؤسسات و مهم تر از آن رضایت مصرف­ کنندگان خواهد گردید. نکته مهم در این میان این است که تنها شناخت خواسته مصرف­ کنندگان به تنهایی کافی نیست کارکنان سازمان به عنوان بازوی اجرایی سازمان در امر تبدیل خواسته­ ها به محصولات باید نه تنها به لزوم توجه به خواسته مشتری باور داشته باشند بلکه باید انگیزه و توان پاسخگویی به نیازهای آنان را نیز داشته باشند.

به عنوان مثال برای بهبود محصولات تولیدی و رفع عیوب آنها لازم است. کارکنان از نیازها و خواسته­ های مشتری اطلاع جامع داشته باشند و براساس آن نیز رفتار کنند. برای رسیدن به اهداف سازمانی و کاهش هزینه ها، مدیران سازمانها به تجارت الکترونیکی رو می آورند. امروزه سازمانها بخش قابل توجهی از منابع خود را به تجارت الکترونیکی اختصاص می دهند.

مسلم است که شیوه های سنتی تجارت برای تعداد زیاد و متنوع کالاها و خدمات زمانبر، هزینه بر و سخت است. زمانی که در یک وضعیت پایدار و مخاطبین زیادی نیازمند دستیابی به کالاها و خدمات هستند، تجارت الکترونیک بهترین پاسخ است.

 

تبلیغ 24 درج آگهی اینترنتی رایگان همراه و همیار شما درجهت درج آگهی رایگان کسب و کار اینترنتی ( رایگان دیده شوید ) .

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *